Kooperatifler geri dönüşleri destekleyebilir

  • 09:06 13 Mart 2023
  • Emek/Ekonomi
 
Melike Aydın
 
İZMİR - Deprem kenti Hatay’daki kadın kooperatiflerini ziyaret eden İklim Adaleti Koalisyonu üyesi Cemile Kaçar, Hatay’daki maddi ve manevi hasarın kentlerdeki dayanışma zinciriyle giderilebileceğini belirterek üretimin geri dönüşleri de destekleyeceğine işaret etti.  
 
İklim Adaleti Koalisyonu, geçtiğimiz günlerde Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan Defne, Samandağ, Vakıflı Kadın Kooperatifleri ve küçük üreticileri hem taziye amaçlı hem de bölgedeki sorunlar, çözüm arayışları ve fikir alışverişinde bulunmak üzere ziyarette bulundu. Buradaki gözlem ve tespitlerini aktaran koalisyon üyesi Yerdeniz ve Göztepe Tüketim Kooperatifi gönüllülerinden Cemile Kaçar, bölgedeki gözlemlerini paylaştı.
 
‘Ruhsal yaralar konu edilemeyecek düzeyde’
 
Özellikle kooperatif üretim merkezleri ve imalathaneleri gezdiklerini ifade eden Cemile birçok ürünün ve üretim aracının kullanılmaz hale geldiğini belirtti. Meyve ve sebze kurutma makinelerinde ciddi zararlar tespit ettiklerini kaydeden Cemile, “Üç kooperatifin binalarında ciddi hasarlar yoktu. Sağlıklı olması açısından cam kullanıyorlardı. Birbirine çarpması sonucu ciddi hasar görmüştü. Ancak ruhsal boyutundaki yaralar konu edilemeyecek düzeyde” dedi.
 
‘Güvence verilirse üretim yapma çabası var’
 
Yaşanan ilk depremde kadınların imalathanelerindeki zararı gidermeye çalıştıklarını ancak ikinci depremle beraber ciddi kaygılar yaşadıklarını aktaran Cemile, “Yine yapacağız, yine devrilecek korkusu yaşıyorlar. Defne Kadın Kooperatifi ziyareti sırasında depremi biz de yaşadık. Bu kadar yerleşmiş ki, bir yandan her şeyi bırakma, vazgeçme duygusunu yaşıyorlar; diğer yandan hayata tutunma, üretim sürecini sürdürme konusunda çok istekliler. Bizlerin burada üretim konusunda destek olmamız, ürünlerini alıma ve tüketime yöneltmemiz gerekiyor. Bir garanti hissederse üretim yapma çabası içindeler. Büyük ölçüde kooperatif kurucuları ya şehir dışındaydılar ya da ciddi can kayıpları vardı” şeklinde konuştu.
 
‘Üretim olursa geri dönüşler de olur’
 
Devletten yana bir destek olabileceğini düşünmediğini paylaşan Cemile, “Envanterlerinin tutulduğunu, sigorta kapsamında olduğunu düşünmüyorum. Bizlerin gerek kooperatifler ayağı gerek gıda toplulukları ağı ayağı ile ürünlerini kentle buluşturup buradaki kadın arkadaşlara ve bütün üretici arkadaşlara destek olmamız konusunda görüş birliğindeyiz. Orada üretim yapan kadın arkadaşlarla konuştuk. Hepsi ‘üretime başlandığında tekrar buraya dönüş olacağı, şu anda göç eden arkadaşlarımızın bulunduğu yerde mutlu olmadığı, tekrar üretime geçme konusunda istekli olduğu’ konusunda görüş bildirdiler” şeklinde belirtti.
 
‘Yadigar tohumlar bölgeye ulaştırılmalı’
 
Örgütlenme ve kadın dayanışması açısından bir başlangıç olacağına değinen Cemile, Yerdeniz ve Göztepe Kooperatifi olarak önceliklerinin kadın üretici kooperatiflerinden ürün alıp kentlerdekilerle buluşturmak olduğunu vurguladı. Bu konudaki farkındalığı artırmak gerektiğini belirten Cemile, şöyle konuştu: “Biz orada üretici arkadaşlarla da görüştük. Bir grubu çadır olmadığı için seralarda kalıyorlar. Bu süre içinde bütün meyve ve sebze fidanları yanmış. Nisan ayı, o bölgede bostanın ekileceği ay. Yadigar tohumlarla seradaki üreticiyi buluşturmamız gerekiyor. Toprakla fideler buluşunca yaşam döngüsü oluşunca tekrar yaşamın da başlayacağı hayata tutunacağına inanıyorum.”
 
Cemile, şehirdeki bütün kadınları kırsaldaki kadınlara üretim ve psikolojik destek aşamasında destek verme ve zincir oluşturmaya çağırdı.