Wan’ın vazgeçilmezi otlu peynir artık lüks

  • 09:03 5 Aralık 2022
  • Emek/Ekonomi
 
Zelal Tunç 
 
WAN - Wan başta olmak üzere Serhat sofralarının ve kahvaltı salonlarının vazgeçilmezi otlu peynir, art arda gelen zamlardan dolayı artık lüks...
 
AKP-MHP iktidarının ülkenin kaynaklarını ve bütçeyi savaşa aktarması, ekonomik krizi giderek derinleştiriyor. Art arda gelen zamlar, halkın alım gücünü düşürüyor. Açlık ve yoksulluk sınırı günden güne büyüyor. Derinleşen ekonomik kriz, zamlar temel gıda ürünlerinin fiyatlarının artmasına neden olurken Serhat Bölgesi’nde sofraların vazgeçilmezi olan otlu peynir de sofralara gelmez oluyor. Wan’da halkın ve kahvaltı salonlarının en temel gıdası otlu peynir artık bir lüks. 
 
Wan’ın Reya Armuşe (İpekyolu) Merkez ilçesinde bulunan Peynirciler Çarşısı’na gelen peynir çeşidi sayısında büyük bir azalma yaşanırken, pahalılıktan dolayı var olanı da halk satın alamıyor. 
 
Üretici peynire hasret
 
Artan ekonomik nedenler ve işsizlik nedeniyle Seray ilçesine bağlı Kapıköy mahallesinden Wan’ın merkeze göç eden kadınlardan Kudret Altınar, başka bir kentte yaşayan çocuğuna peynir almaya geldiğini söyledi. Artan fiyatlar nedeniyle eli boş dönen Kudret, “En iyisinin fiyatı 180’den başlıyor. Dört-beş kilo almak için gelmiştim. Ancak alamadan geri döneceğim. Göç etmeden önce 105 koyunumuz vardı, her türlü süt ürününü yapabiliyorduk. Ancak hayvancılığın değerini yitirmesi nedeniyle bizler de satmak zorunda kaldık. Şu an bir kilo peynire hasret kaldık” dedi.
 
Peynirsiz sofra olmaz ancak…
 
Kudret, “5 kilo süt 65 TL oldu. Nasıl alacağız, alamıyoruz. Fiyatı 50 TL, 40 TL, 60 TL olsaydı, alabilirdik. Peynirin fiyatı, et fiyatını geçti. Bahar aylarında toptan aldık, ama şu an kış ayları için aldığımız peynir bitti. Peynirsiz sofra olmaz. Sofrada tat aldığımız tek şey peynir. Satılan peynirin nereden geldiğini bilmiyorsun. Farklı farklı peynir çeşidinden oluşuyor. Nasıl olacak bilmiyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘Türkiye de büyük bir kriz var’
 
Güney Kurdistan’ın Zaxo kentinden Wan’a peynir almak için geldiğini kaydeden Nadia Haşim, yaklaşık 3 yıldır otlu peynir almak için kente geldiğini söyledi. Son bir yıl içinde peynirin  fiyatının çok arttığını  ve önceki yıllara göre alamadığını ifade eden Nadia, “Geçen yıl kilosunu 50 TL, 60 TL’ye alırken, bu yıl 170 TL’ye aldık.  Van peynirini çok seviyorum.  İki gün önce geldim. Türkiye de büyük bir kriz var.  Krizi peynir fiyatlarından dahi anlayabiliyoruz” sözlerini kullandı.
 
‘Hayvancılığın hiçbir kıymeti kalmadı’
 
Wan’ın Qelqeli ilçesinin Noşar Mahallesi’nde yaşadığını söyleyen Sultan Gülden ise, “Yirmiye yakın koyunum var. Ben peynirimi kendim üretiyorum. Tabi bir çok zahmeti var. Hayvancılığın hiçbir kıymeti kalmadı. Ancak kendi peynir ihtiyacımızı karşılayabiliyorum. Keşke imkan olsa artan peyniri ya da süt ürünlerini satabilseydim. Ancak hiçbir kıymeti kalmadı hayvancılığın” dedi.