İşleri farklı dertleri ortak!

  • 09:05 8 Ağustos 2022
  • Emek/Ekonomi
VAN - Art arda yapılan zamlar karşısında alım gücünün giderek düşmesinden en çok etkilenen kadınlar. Van’da çalışan kadınların yaptıkları işler farklı olsa da ortak sıkıntıları az ücret almaları. 
 
AKP-MHP iktidarının yürüttüğü politikalardan kaynaklı ekonomik kriz giderek derinleşiyor. Günlük olarak artan fiyatlardan dolayı başta temel ihtiyaç maddeleri olmak üzere, giyim, kira, ulaşıma kadar yurttaşlar ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kesimlerin başında ise hem evde hem de işyerinde çalışmak zorunda olan kadınlar geliyor. 
 
Van’da terzilik yapan, lokantada çalışan, tütün satan kadınlar ekonomik krizin kendilerini nasıl etkilediğini anlattı. Yaptıkları işler farklı olsa da yapılan zamlar karşısında aldıkları ücretin az olması hepsinin ortak noktası. 
 
‘Tüm kazancım fatura ve kiraya gidiyor’
 
Yaklaşık 15 yıldır terzi olduğunu söyleyen Seyran Elçin, son 5 yıldır yaptığı işlerin giderlerini dahi karşılamadığını belirtiyor. Kardeşlerinin mevsimlik işler yaptıkları için evin geçimini kendisinin sağladığını söyleyen Seyran, “Yedi nüfusa bakıyorum. Kardeşlerim yaz aylarıyla birlikte köydeki ot, buğday, ağaç işlerini yapıyorlar. Bazen artan benzin fiyatları nedeniyle sıklıkla gidemiyorlar. Yaptığım iş karşılığında aldığım ücreti işyeri kirası, elektrik faturası ve evin mutfak giderini karşılıyor” sözlerini kullandı.
 
‘Emeğimin karşılığını alamıyorum’
 
Terzi dükkanında maaşlarını veremediği için yardımcı çalıştırmadığını kaydeden Seyran, şunları söyledi: “Ben tek çalışıyorum. Yaptığım iş birkaç işlem gerektiriyor. Çoğu zaman aldığım iş için yedi, yirmi dört mesai harcıyorum, ancak kayda değer bir gelir elde edemiyorum. Şuan bir makinem bozulmuş, tamirci çağırsam benden alacağı tamir parası 500 TL olur. Benim bu parayı alabilmem için en az üç elbise dikmem gerekiyor. Eskiden bir iğneyi 3 TL’ye alıyorduk, şimdi 20 TL olmuş, fermuarı 50 kuruşa alıyorduk, şu an 4 TL olmuş. Emeğimin karşılığını alamıyorum. Her şey zahmetli”.
 
‘Hayalim için değil geçinebilmek için çabalıyorum’
 
Tütün satarak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Münevver Korkaç da günde 80 lira kazandığını ve bu para ile üniversiteye gitmeyi umut ettiğini söyledi. 7 kardeşinin olduğunu belirten Münevver bir tek babasının inşaatlarda çalıştığını dile getirdi. Bir yıldan bu yana tütün sattığını söyleyen Münevver, “Sabah saatlerinde geliyorum akşam çıkıyorum. Dershaneye gidemiyorum çünkü pahalı. Dershaneye para ödeyecek durumum yok. Şu an en uygun dershane 10 bin TL ücretle öğrenci alıyor. Yol masrafı ve günlük ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra geriye kalan parayı da biriktirerek uygun bir etütte ders çalışmayı düşünüyorum. Hayalim başka ancak ülke koşularında sadece hangi meslek grubu iyi bir kazanç sağlayabilir diye düşünüyorum” dedi.
 
‘Tüm işleri yapmama rağmen aldığım ücret çok az’
 
 Birçok işte çalıştığını son olarak da bir lokantada çalışmaya başladığını dile getiren Tuğba Yokuş da aylık 2 bin lira aldığını söyledi. Tuğba, şöyle dedi: “Sabah işe geldiğimde yemek yapıyorum. Tezgaha bakıyorum, bulaşıkları yıkıyorum. Dükkanda neredeyse tüm işleri ben yapıyorum ancak, çok az maaş alıyorum. Bir çocuk annesiyim, onun için ayakta kalmam gerekiyor” ifadelerini kullandı.