DİSK: Kara kışı işçi baharına çevirmeye çağırıyoruz!

  • 13:29 6 Aralık 2021
  • Emek/Ekonomi
 
İSTANBUL - 12 Aralık’ta ekonomik krize dair Kartal Meydanı'nda "İstanbul ses veriyor: Artık yeter geçinmek istiyoruz” şiarı ile düzenleyecekleri mitinge çağrı yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bize yaşatılan kara kışı işçi baharına çevirmeye çağırıyoruz” dedi.
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 12 Aralık günü Kartal Meydanı’nda "İstanbul ses veriyor: Artık yeter geçinmek istiyoruz” şiarı ile ekonomik krize dair düzenleyecekleri mitinge çağrı kapsamında genel merkez binalarında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK üyeleri katıldı.
 
‘Biz de payımızı istiyoruz’
 
Arzu,  özellikle son süreçte dövizin artmasıyla birlikte ekonomik krizin derinleştiğini, alım gücünün düştüğünü ve insanların borçlanarak yaşamlarını sürdürdüklerini ifade etti. Toplumun geçinemediği böylesi bir dönemde hâlâ asgari ücretin açlık sınırının altında olduğuna dikkat çeken Arzu, “Asgari ücret her dönemde önemli ama geçim derdinin milyonların derdi olduğu bu süreçte her zamankinden daha önemli. DİSK olarak iş yerlerinde, alanlarda, meydanlarda verdiğimiz mücadele ve açıkladığımız raporlar ile bu sürecin bir parçası oluyoruz” diye konuştu. 
 
1 Ekim’den itibaren başlattıkları “Geçinmek istiyoruz, gelirde ve vergide adalet” şiarları ile kitlesel miting gerçekleştireceklerini hatırlatan Arzu, “Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, Türkiye büyüdüyse biz de payımızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Kartal Meydanı’na çağrı
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na rapor sunduklarını ve bu konuda görüşlerini paylaştıklarını aktaran Arzu, “Ülkeyi yönetenler ‘büyüdük’ diyor. Büyümeden, milli gelir artışından biz de payımızı almalıyız, biz emekçilerin payını almasını istiyoruz. İşçinin ailesiyle birlikte geçinebiliyor olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
Asgari ücretin net ve en az 5 bin 200 TL olması için emeğine, ülkesine, demokrasiye sahip çıkan herkesi Kartal Meydanı’na çağıran Arzu devamında şu mesajı verdi: “Bize yaşatılan kara kışı işçi baharına çevirmeye çağırıyoruz. Örgütlü olduğumuz bütün fabrikalarda bu iradeyle işçilerin nefesini Kartal Meydanı’na taşıyacağız.”