'KOD-29'a karşı direnişe devam'

  • 09:06 23 Şubat 2021
  • Emek/Ekonomi
İZMİR - İzmir Valiliği tarafından KOD-29 gerekçesiyle işten çıkarılan 16 direnişçiden biri olan Tijda Kılıç işe geri alınana kadar direnişe devam edeceklerini belirtti.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan İZENERJİ A.Ş. ve İZELMAN A.Ş.’de çalışırken İzmir Valiliği’nin haklarında başlattığı güvenlik soruşturması gerekçesiyle 20 Ekim 2020 tarihinde 16 işçinin işine son verildi. KOD 29 yani “ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış” gerekçesiyle iş akitleri feshedilen DİSK/Genel-İş Sendikası üyesi 16 işçi, belediye binası önünde direnişe başladı. Direnişçilerden Tijda Kılıç, KOD 29’un özellikle kadınları fişleme ve tecrit etme aracı olduğunu belirterek işe geri alınana kadar direnişe devam edeceklerini ifade etti.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğünde çalışırken 20 Ekim 2020 tarihinde bir telefonla belediye bağlı şirkete çağırıldıklarını kaydeden Tijda Kılıç “KOD-29’u gerekçe göstererek işimize son verildi. Bu da işçilerin işverene karşı işyerindeki sorumlu bulunduğu davranışları fişleme amacıyla işverenin lehinde olan tutum. Taciz, tecavüz, hırsızlık, iyi niyet ve ahlaki kurallara uymamakla işlerimizden ettiler” diye belirtti.
 
KOD-29 özellikle kadınları fişlemek ve tecrit etmek demek
 
Çıkarılan işçilerin belediyede ortalama 1 yıldır çalışmakta olduğunu çıkarılmaları için geçerli bir sebep tespit edilemediğini dile getiren Tijda, “Pandemi sürecindeyiz ve işçi çıkarmanın tek yolu KOD 29 dolayısıyla böyle işten çıkardılar. Ben dahil hiçbir arkadaşıma ne bir sözlü ne de yazılı uyarı yoktur. Fişleme amacıyla yapıldı. Biz KOD 29’u tecrit olarak da tarif ediyoruz. Özellikle kadınlar açısından hiçbir alanda yer bulmamasını sağlayan, gidecekleri diğer işlerde de fişlenmesini sağlayan bir durum” şeklinde ifade etti.
 
Emek ve demokrasi güçlerine, siyasi partilere çağrı
 
İşten çıkarılan her işçi işe geri alınana kadar direnişe devam edeceklerini dile getiren Tijda, 11.00-14.00 arasında aynı yerde eyleme devam edeceklerini ifade etti. İlerleyen süreçlerdeki gelişmeler neticesinde hareket edeceklerini belirten Tijda, “Biz buradan tüm emek ve demokrasi güçlerine siyasi partilere sendikalara çağrı yapıyoruz. Burada bizleri fişledikleri mesele bütün ülkeyi ve dünyadaki kadınları da aslında ortak buldukları bir şey. Bizleri KOD-29 ile tecrit altına alarak hiçbir alanda bulunmamamızı sağlıyorlar ve hiçbir alanda işe girmememizi sağlıyorlar. Buna karşı çıkmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.