7 siyasi parti Akbelen Direnişi’nin 500’üncü gün nöbetine katılacak

  • 17:24 28 Kasım 2022
  • Ekoloji
 
MUĞLA- Akbelen Ormanları’nın kesilmesi için verilen bilirkişi oluruna karşı Akbelen Nöbet eyleminin 500’üncü gününde, 7 siyasi parti desteğe gideceğini duyurdu.
 
Muğla’nın Milas İlçesinde bulunan Akbelen Ormanları’nın Yeniköy-Kemerköy, termik santralleri için kesilmesine karşı açılan davada üçüncü bilirkişinin verdiği olumlu rapora karşı 7 siyasi parti 500’üncü gününde Akbelen Direnişçilerinin nöbet eyleminde olacak. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Sol Parti, Yeşil Sol Parti, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından yayınlanan ortak açıklamada “Şimdiye kadar beraberdik bundan sonrada birlikte olmaya, dayanışmaya devam edeceğiz” denildi.
 
‘Akbelen direnişi kömür üretimini durdurabildi’
 
Muğla’nın yüzde 65'i orman vasfındayken, bu coğrafyanın yüzde 59’unun maden sahası ilan edildiği belirtilen açıklamada, Muğla’nın koylarının, milli parklarının, ormanlarının, hazine arazilerinin, imara açılarak parsel parsel satıldığı ifade edildi. Tarihi, doğal ve kültürel SİT derecelerinde iktidar eliyle rahatlıkla değişiklik yapılabildiği belirtilen açıklamada, İkizköy-Akbelen ormanı direnişinin şimdiye kadar ona yakın köyü yutan kömür üretimini durdurabildiği ifade edildi. Açıklamada “Akbelen Ormanı'nı korumak adına başlattıkları 'çadır nöbeti' alanından, kolluk güçlerince bir gece yarısı darp edilerek atıldıkları oldu. Ama yılmadan, usanmadan her şart ve koşulda yaşamı savunan İkizköylülerin orman nöbeti 500’üncü gününe ulaştı” ifadeleri yer aldı.
 
‘İktidar genelgelerle orman katliamının önünü açtı’
 
Mevcut siyasi iktidarın kanunlara aykırı yönetmelik ve genelge çıkararak enerji şirketinin önünü açmaya çalıştığı belirtilen açıklamada, “Şirketin hukuksuzca yaptığı orman kesimlerini ve zeytin ağacı sökümlerini fiili olarak durduran köylüler ve aktivistler, haksız hukuksuz bir şekilde yargılanıyor. Soruşturmalarla gözdağı verilmeye çalışılıyor. Köylü ve aktivistlerin, şirket ve şirket çalışanları hakkında yaptığı suç duyuruları ise hemen takipsizlikle sonuçlandırılıyor. Akbelen Ormanı için hazırlanan 3’üncü Bilirkişi Raporu’nun, ormanın, kömür madenciliğine açılabileceğini bildirmesi üzerine, Akbelen Çevre Komitesi, gerçeği yansıtmayan rapora itiraz etti ve yeniden keşif talep etti” denildi.
 
‘Dayanışmaya devam edeceğiz’
 
Direnişin, son bilirkişi raporuyla kritik bir sürece evirildiği dile getirilen açıklamada, “Tüm bu haksızlığa, hukuksuzluğa rağmen yaşam alanlarını savunmaktan vazgeçmeyen İkizköylülerin mücadelesi, mücadelemizdir diyor,  Bodrum'dan bir kere sesleniyoruz: Şimdiye kadar beraberdik bundan sonrada birlikte olmaya, dayanışmaya devam edeceğiz. Direnisin 500’üncü gününü karşılamak için, hepimiz Akbelen Ormanında olacağız” denildi.