Ekoloji aktivistlerinin toplantıya girişlerine engel

  • 19:59 5 Temmuz 2022
  • Ekoloji
MUĞLA - Menteşe ve Yatağan ilçelerinde yapımı devam eden çimento fabrikasına verilen yapı ruhsatının iptal edilmesini isteyen ekoloji aktivistleri, belediye meclis toplantısına alınmadı.
 
Muğla’da Menteşe ve Yatağan ilçelerinin sınırları içinde yapımına devam edilen çimento fabrikasına karşı ekolojistler Menteşe Belediyesi Meclis Toplantısı’na katılmak istedi. Aktivistler ve halk belediyenin verdiği ruhsatı iptal etmesi için meclis üyeleriyle görüşmek istedi fakat zabıta ekipleri talepte bulunanları engelledi. Engele karşı kitle, toplantının ardından salona girip açıklama yaptı. Açıklamada Deştin Çevre Platformu adına konuşan Mehmet Uyan, “Bizim 6 aydır açıklamalarımız belli. Bilim ve hukuk doğrultusunda hocalarımızın hazırladığı rapor doğrultusunda hareket ediyoruz. Usulsüz, yanlış ÇED raporuna dayanarak, biz Menteşe Belediyesi’nin ve yetkilerinin ÇED raporunun kapağını bile açmadığını iddia ediyoruz” dedi.
 
Eyleme çağrı
 
Ardından konuşan Muğla Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcisi Haluk Özsoy da toplantıya alınmamalarına tepki gösterdi. Belediyenin bu yolla kendilerinden kaçamayacağını belirten Haluk, “Biz eylemlerimizi büyüterek sürdürmeye devam edeceğiz. 7 Temmuz Perşembe günü saat 15.00’te Menteşe Belediyesi’nin önünde büyük bir eylemimiz vardır, tüm halkımız davetlidir. Bu gibi siyasi ayak oyunlarıyla bizden kaçamazsınız çünkü biz halkız” şeklinde konuştu.
 
8 bin dönüm ormanlık alan yok olacak!
 
Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi Eşsözcüsü Mustafa Tuncaelli de bu projeyle fabrika dışında kalan 8 bin dönümlük ormanın yok olacağının altını çizdi. Mustafa, şunları söyledi: “En son bununla ilgili belediyeye yaptığımız birçok ziyarette ruhsat iptalinin çok önemli olduğunu ifade ettik. En sonunda bu konu da Ankara’ya gittik, Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştük. 27 Mayıs’ta buraya Ali Öztunç geldi, burada bizlerle toplantı yapıldı ve bize sözler verildi. 27 Mayıs’tan bu güne bize verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. ‘Ruhsatı iptal edeceğiz’ dediler. Bir an önce bu yıkım projesinin durdurulması için yapı ruhsatının iptalini istiyoruz.”