Munzur Gözeleri projesi Danıştay tarafından iptal edildi

  • 16:11 18 Şubat 2021
  • Ekoloji
DERSİM - Halkın tepkisine rağmen Munzur Gözeleri'nde yapımına başlanan “Rekreasyon Projesi”, Danıştay 13’üncü Dairesi’nde açılan dava sonucu iptal edildi.
 
Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve halk tarafından kutsal kabul edilen Munzur Gözeleri'nde halkın tepkisine rağmen 10 Ağustos'ta Rekreasyon Projesi çalışmaları başlatılmıştı.
 
Proje iptal edildi
 
Bölgedeki “görüntü kirliliğini gidermek” iddiasıyla Tunceli Valiliği koordinesinde Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından hazırlanan proje, Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca Haziran 2019’da onaylandı. Kent halkı, belediyeler ve sivil toplum örgütlerine danışılmadan hazırlanan 8 milyon liralık proje kapsamında, ahşap yoğunluklu planlansa da Munzur’un üzerine çelikten köprüler inşa edilmesi, iki otoparktan birinin gözelerin yanı başında, diğerinin ise Gözeler köyü yakınında inşa edilmesi ve camping stant üniteleri, kurban kesme ve piknik yerlerinin de köy yakınlarında yapılması planlanıyordu. Projenin tamamlanmasının ardından ise gözelere girişlerin ücretli hale getirileceği belirtildi.
 
Halkın tepkisine rağmen Munzur Gözeleri'nde iş makineleri kullanılırken, başlatılan çalışmalar kapsamında Munzur Çayı üzerine köprüler inşa edildi. Ağustos 2020’de Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na projenin durdurulması için başvuru yapan Dersim’deki avukatlar, projenin iptali için de Danıştay 13’üncü Dairesi’nde dava açtı.
 
Avukat Barış Yıldırım, sosyal medyada yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi: “Danıştay 13’üncü Dairesi açtığımız davada Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi ihalesinin iptaline karar verdi.”