Amazon ormanlarında doğa katliamı

  • 16:45 12 Şubat 2021
  • Ekoloji
 
HABER MERKEZİ - Peru’da Amazon yağmur ormanlarında yapılan altın arama faaliyetleri doğa katliamına neden oldu. NASA tarafından çekilen fotoğraf katliamın boyutunu gözler önüne serdi. 
 
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) aralık ayında yayımladığı fotoğraflar, Peru'da Amazon yağmur ormanlarındaki yasa dışı altın madenciliğinin boyutlarını ortaya koydu. Fotoğraflarda "altın nehirleri" gibi görülen bölgelerin aslında ruhsatsız madenciler tarafından açılan çukurlar. Normalde görülmeyen bu çukurlar güneş ışınlarının yansımasıyla ortaya çıkıyor. NASA, fotoğrafların Aralık ayında Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) astronotlar tarafından çekildiğini açıkladı. 
 
Habitatlar yok oldu
 
Fotoğraflar, ülkenin güneydoğusundaki Madre de Dios'ta altın madenciliğin çevreye verdiği tahribatın boyutlarını yansıtıyor. Peru, dünyanın en büyük altın ihracatçıları arasında yer alıyor. Madre de Dios'ta binlerce kişi geçimini, yasa dışı madencilikten sağlıyor. Bu faaliyetlerin, bölgede biyoçeşitliliğe büyük zarar verdiği, aşırı ormansızlaşma nedeniyle pek çok canlı türünün habitatları yok oldu. 
 
Altının çıkarılması için kullanılan tonlarca cıva nehirleri ve atmosferi kirletiyor. NASA, su havzaları gibi görünen çukurların etrafının çamurla çevrili olduğunu ve buradaki bitki örtüsünün yok edildiğini belirtiyor. Madenciler, eski nehirlerin güzergahını izleyerek tortularda altın arıyor. 
 
Ormansızlaşmanın ana nedeni madencilik
 
Bölgenin bazı kesimlerinin maymun, jaguar ve kelebek türlerine ev sahipliği yaptığını belirten uzmanlar, ormansızlaşmanın ana nedeninin madencilik olduğunu söylüyor. 
 
And Amazon Projesi İzleme Grubu'nun yayımladığı bir çalışmaya göre, Peru'da 2018'de altın madenciliğinden kaynaklanan ormansızlaşma sonucu Amazon'da 22 bin 930 dönümlük bir alan tahrip oldu. Altın fiyatlarındaki yükseliş bölgedeki yoksul toplulukları madenciliğe yönlendiriyor. 2012 verilerine göre bölgede küçük ölçekli madencilik yapan 30 bin kişi vardı. Peru'nun Lampa bölgesinde yaklaşık on yıldır süren madencilik faaliyetleri 2019'da durdurulmuştu. 5 bin kadar madenci bölgeden çıkarılmıştı. 
 
Kaynak: BBC