Afganistanlı kadınlardan çağrı: Taliban’ı tanımayın

  • 17:22 1 Haziran 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ – Afganistanlı Kadınların Kendiliğinden Hareketi, Taliban’ın kadınları ve çocukları kısıtlayan uygulamalarından vazgeçmesini isterken, uluslararası kurumlara da “Taliban’ı tanımayın” çağrısı yaptı.
 
Afganistanlı Kadınların Kendiliğinden Hareketi (Spontaneous Movement of Women Activists in Afghanistan), 31 Mayıs Çarşamba günü Kabil’de bir araya gelerek açıklama yaptı. Hareket yaptığı açıklamada, Taliban’ın çocukların eğitim gördüğü özel bir okulu daha kapattığını duyurdu.
Açıklamada, çocukların ve kadınların eğitim haklarının talep edildiği dövizler yer alırken, çocukların eğitim aldığı okulların yeniden açılması ve kadınlara yönelik kısıtlamaların kaldırılması talep edildi.
 
‘Neden kadın ve kız çocukları eğitimden mahrum?’
 
Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yolculuk eden Suudi Arabistanlı ilk kadın astronot Rayyanah Barnawi’nin hatırlatıldığı açıklamada, “Arap Müslüman bir kadın uzaya gidebiliyorken, neden ülkemizde Müslüman kadın ve kız çocukları eğitimden mahrum bırakılıyor?” diye soruldu.
 
Taliban’ın uluslararası kurumlar ve devletler tarafından tanınmasının ve yardım gönderilmesinin eleştirildiği açıklamada, “Afganistan halklarına ihanettir” denildi.