Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede

  • 13:45 29 Mayıs 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - FAO ve WFP, yayınladığı raporda, Haiti, Burkina Faso, Mali ve Sudan’da açlık krizinin en üst seviyeye yükseldiğini duyurdu. 
 
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP), yayınladığı ortak raporda, Haiti, Sahel (Burkina Faso ve Mali) ile Sudan’da açlık riskinin giderek arttığına dikkat çekti. 
 
Raporda, “Bu durum, Haiti’nin yanı sıra Burkina Faso ve Mali’de insan ve mal hareketine getirilen ciddi kısıtlamalarla birlikte Sudan’da son zamanlarda yaşanan çatışmalardan kaynaklanıyor” denildi. 
 
Nisan ayında ordu ile paramiliter eski ortağı arasında başlayan savaşın söz konusu komşu ülkeler açısından da belirgin sonuçları olacağına dikkat çekilen raporda, açlık konusunda en üst alarm düzeyinde olan Afanistan, Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’e söz konusu bölgelerin de eklendiği kaydedildi. 
 
Dünyada açlık konusunda 18 “sıcak noktanın” ele alındığı ifade edilen raporda, bu noktaların ise 22 ülkeden oluştuğu belirtilirken, altı aylık perspektifler de ortaya konuldu. 
 
Raporda ayrıca bir araştırmaya atıfta bulunularak, Mayıs-Temmuz döneminde yüzde 82 olasılıkla geri dönme şansı olan El Nino iklim fenomeninin olası dönüşüyle birlikte zaten kırılgan olan bu bölgeler için endişelerin daha da artacağına işaret ediliyor.