Avrupa’da tecrit protestoları büyüyor

  • 16:44 5 Şubat 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Uluslararası komplonun 24’üncü yıldönümü Avrupa’nın birçok kentinde çeşitli eylem ve etkinliklerle protesto ediliyor. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük gerçekleştirilen 15 Şubat komplosunun 24’üncü yıldönümü nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde yapılan protesto gösterileri yaygınlaşarak devam ediyor.
 
Avusturalya
 
Avustralya'nın Sydney kentinde DKTM öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı etkinlikler sürüyor.
 
“Abdullah Öcalan’a Özgürlük-Hemen Şimdi” kampanyası kapsamında feribotla Sydney şehir merkezinde bulunan Harbour denizinde 3 saatlik gemi turu yapıldı.
 
Tur tarihi Sydney Harbour Köprüsü ve tarihi Sydney Opera House ve turistlerin en fazla uğradığı Darling Harbour'a yapıldı.
 
Tertip Komitesi adına yapılan konuşmada ise şöyle denildi:
 
"Başta ABD ve birçok Avrupa devleti demokrasi, eşitlik ve özgürlük taleplerini diyalog yoluyla çözmekten korkuyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 24 sene önce Kürt sorununu bu talepler doğrultusunda çözmek için Avrupa'ya gitti ama Avrupa devletleri onu kabul etmediler. Kabul etmedikleri gibi komploya ortak oldular ve Abdullah Öcalan Türkiye'ye teslim edildi. Kürt halkı olarak talebimiz şudur: CPT ve BM bir an önce İmralı işkence sisteminin sonlanması için harekete geçmeli ve İmralı'ya acil bir komite göndermelidir.
 
Avustralya hükümeti ve Avustralyalı sivil toplum kuruluşları Türk devletinin tecrit politikasına sessiz kalmamalı."
 
Almanya
 
Almanya’nın Heilbronn kentinde gençlerin "2023 zafer yılında Önder APO’nun fiziki özgürlüğünü sağlayacağız” şiarıyla düzenlediği Uzun Yürüyüş eylemi başladı. Cumartesi akşamı Heilbronn kentinde bir araya gelen ve gece Kurdistanlıların evinde misafir olan gençler, yürüyüşlerinin startını sabah saatlerinde verdi. Uzun Yürüyüşe Avusturya, İngiltere, Fransa, İsviçre, Hollanda ve Almanya’dan çok sayıda genç katıldı.
 
Gençlerin Abdullah Öcalan’a özgürlük için Almanya’da gerçekleştireceği 6 günlük Uzun Yürüyüş, bugün “Werin Cenga Azadiyê” hamlesi kapsamında başladı.
 
Finlandiya
 
6 Şubat Pazartesi günü saat 17.00'de Finlandiya’nın Oulu merkezindeki Rotuaari’de PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için uzun yürüyüş gerçekleştirilecek. Türkiye’nin saldırıları, Finlandiya hükümetinin NATO üyeliği karşısında demokrasiden taviz vermesi ve Türkiye ile silah anlaşmalarının protesto edileceği ifade edilen yürüyüşte, tertip komitesi “demokrasimiz satılık olmamalıdır” açıklamasında bulundu.
 
Açıklamada eylemcilerin talepleri şu şekilde sıralandı: 
 
* Finlandiya hiçbir koşulda Türkiye'nin ya da bir başkasının ısrarı üzerine gösteri özgürlüğü, demokrasi ve insan hakları temelli politikalarından taviz vermemelidir.
 
* Finlandiya Erdoğan'ın şantajlarına boyun eğmemeli ve Erdoğan'ın yalanlara dayalı söylemlerine hükümet, medya ve sivil toplum düzeyinde açıkça karşı çıkılmalıdır.
 
* Türkiye tüm siyasi tutukluları serbest bırakmalıdır. Türkiye'de 23 yıldır cezaevinde bulunan Abdullah Öcalan serbest bırakılmalı, barış ve Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etmeleri için demokratik bir süreç başlatılmalıdır.
 
* Erdoğan rejiminin savaş suçları ve soykırımı kınanmalı ve yeni suçların işlenmesi engellenmelidir.”
 
Fransa
 
Avrupa Demokratik Güç Birliği üyeleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Avrupa kentlerinde düzenlenen kampanyaya katılmaya çağırdı.
 
Çok sayıda Avrupa Demokratik Güç Birliği (DGB) üyesi, uluslararası bir komployla esir alınıp 24 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulan Abdullah Öcalan için ‘Freedom for Öcalan Now” (Öcalan’a Özgürlük Hemen Şimdi) mottosuyla başta Fransa’nın Strasbourg kentinde olmak üzere Avrupa’nın çok sayıda merkezinde gerçekleştirilecek tüm yürüyüşlere güçlü katılım çağrısı yaptı.
 
Yapılan videolu çağrılarda DGB üyeleri,  Abdullah Öcalan şahsında tüm politik tutsaklara yönelik düşman hukuku uygulandığını belirterek, bunu kınamak ve özgürlüğünü haykırmak üzere Şubat ayında yapılacak kampanyayı yükseltme çağrısında bulundu.