Enternasyonalist yürüyüş öncesi konferans düzenlendi

  • 16:17 5 Şubat 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyecek olan enternasyonalistler, Cenevre'de konferans düzenledi.
 
Bu yıl 7'ncisi düzenlenecek olan "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük-Enternasyonalist Yürüyüş", İsviçre’nin Cenevre kentinde 6 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Yürüyüş öncesi Cenevre'de bulunan Maison Internationale (Uluslararası Kültür Evi) Gandi konferans salonunda bir konferans düzenlendi.
 
'Mücadele komployu boşa çıkardı'
 
"Abdullah Öcalan ve Paradigmasal Değişim" konulu konferansa yürüyüşte yer alacak aktivistler ile Kurdistanlılar katıldı. Konferansın açılış konuşmasını KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç yaptı. Yüksel, "Önder APO ve ortaya koyduğu paradigma artık sınırları aşmış ve bütün dünyada ezilen halklara öncülük eder duruma gelmiştir. 25 yıl önce kapitalist sistem, Önder APO’yu ve Kürt Özgürlük Mücadelesini tasfiye etmek istedi. Ancak Kürt halkı ve dostlarının mücadelesi uluslararası komployu boşa çıkardı. Şu an, bu salonda Afrika'dan Latin Amerika'ya, Avrupa'nın birçok ülkesinden 150’den fazla Kürt dostlarını görünce umudumuz daha da artıyor. Sizin bu direnişinizi selamlıyoruz” dedi.
 
Kadın özgürlükçü paradigma
 
Moderatörlüğünü İtalyan enternasyonalist Uxia Birueiro'nun yaptığı konferansın ilk bölümünde TJK-E aktivisti Asmin Engin bir sunum yaptı.  Tarihte yapılan Kürt soykırımlarına vurgu yapan Asmin, PKK’nin ortaya çıkış koşullarını ve diğer isyanlardan farkını anlattı. Asmin, "PKK ilk olarak ortaya çıkarken Haki Karer ve Kemal Pir şahsında enternasyonalist bir hareket olarak ortaya çıktı. Yine PKK’nin ilk kuruluşunda 2 kadın arkadaş yer almıştır. Bu da kadın özgürlükçü paradigmanın oluşmasının temelini oluşturdu” dedi.
 
İmralı sistemi
 
Konferansın Uluslararası Komplo ve İmralı Sistemi başlıklı bölümünde Avukat Mahmut Şakar ile Uluslararası Tecride Karşı Platform üyeleri Av. Raphael Roux ve Coroline İsabella Aubry konuşmacı olarak katıldı.