Çocuk yaşta evliliklere karşı 2 bini aşkın gözaltı

  • 15:44 5 Şubat 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Hindistan'ın Assam eyaletinde çocuk yaşta evliliklere karşı başlatılan operasyon kapsamında 2 bini aşkın kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
 
Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde polis, çocuklarla "evlenen" ve bu tür "evliliklere" yardımcı olanlara karşı geniş kapsamlı operasyon başlattı. 2 hafta sürmesi planlanan operasyonda yalnızca bir gün içinde 2 bin 44 kişi gözaltına alındı. Alınanlar arasında kız çocuklarla evlendirilen erkekler ile nikah işlemini gerçekleştirenlerin de olduğu belirtiliyor.
 
Anne ve bebek ölümlerinde artış
 
Assam eyaleti Başbakanı Himanta Biswa Sarma, halkı "bu gayrı ahlaki" uygulamaya karşı operasyonlara yardımcı olmaya çağırdı. Eyalette 4 bini aşkın çocuk yaşta evlilik vakası bulunduğunu belirten Başbakan, çocuk yaşta gerçekleşen doğumlara ve artan anne bebek ölümlerine dikkat çekti. 
 
Eyalet Emniyet Müdürü GP Singh de gözaltına alınanların içinde rahipler ve evliliklere izin veren yerel yetkililerin de bulunduğunu paylaştı. Evlendirilen kız çocuklarının yaşının 12'ye kadar düştüğüne işaret eden Emniyet Müdürü, polisin elinde soruşturulan toplam 4 bin 74 vaka bulunduğunu kaydetti.
 
BM verilerine göre 1,4 milyar nüfuslu Hindistan'da yasa dışı olmasına rağmen yılda yaklaşık 1,5 milyon kişi çocuk yaşta evlendiriliyor. Çocuk yaşta evlendirilenlerin toplam sayısı ise 220 milyon olarak tahmin ediliyor.
 
Mahkemeden emsal karar
 
Öte yandan Hindistan Anayasa Mahkemesi, dönüm noktası niteliği taşıyan 2017 yılındaki kararında, “reşit olmayan bir kişiyle cinsel birlikteliğin tecavüz anlamına geldiğine” hükmetmişti.