Şirin Ebadi: İran’daki devrim süreci geri döndürülemez

  • 15:32 4 Şubat 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Nobel Barış Ödülü sahibi İranlı avukat Şirin Ebadi, Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından başlayan isyana ilişkin, “‘İran İslam Cumhuriyeti’ndeki rejimin çöküşüne yol açacak, geri dönüşü olmayan devrimci bir süreç” değerlendirmesi yaptı. 
 
İnsan haklarına ilişkin çalışmaları nedeniyle 2003 yılında Nobel Barış Ödülü alan İranlı avukat Şirin Ebadî, İran ve Rojhilat’ta Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından “Jin jiyan azadî” sloganı ile başlayan eylemleri değerlendirdi. Reuters Haber Ajansı’na konuşan Şirin, mevcut protesto dalgasının, iktidardaki dini müesses nizamın meşruiyetine şimdiye kadarki en cüretkâr meydan okuma olduğunu söyledi. Şirin, “Bu devrimci süreç, nihai varış noktasına ulaşana kadar durmayacak bir tren gibi” dedi.
 
Protestolar farklı biçim aldı ama durmadı
 
Şirin, “Devletin ölümcül şiddet kullanması, İranlıların iktidardaki dini müesses nizama duydukları öfkeyi derinleştiriyor, çünkü talepleri giderilmiyor” değerlendirmesinde bulundu. “Protestoların farklı bir biçim aldığını ancak durmadığını” vurgulayan Şirin, batılı ülkelerin iktidardaki müesses nizamı iktidarı bırakmaya zorlamak için Tahran’daki büyükelçileri geri çağırarak ülke ile siyasi ilişkilerin seviyesini düşürmek ve nükleer anlaşma da dahil olmak üzere İran devleti ile herhangi bir anlaşma yapmaktan kaçınmak gibi pratik adımlar atması gerektiğini söyledi.