İtalya’da bir yılda 125 kadın katledildi

  • 17:06 16 Ağustos 2022
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede bir yılda 125 kadın katledildi. Çoğu kadın aile içi şiddet nedeniyle katledilirken, faillerin yine en yakındakiler olduğu kaydedildi.
 
İtalya İçişleri Bakanlığı, kadınlara yönelik erkek şiddetinin bir yıllık verilerini paylaştı. Ülkede 1 Ağustos 2021 - 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında 125 kadının erkekler tarafından katledildiği belirtilen verilerde, geçtiğimiz yıla oranla kadın katliamlarında yüzde 16'lık bir artış olduğuna dikkat çekildi. NuJINHA'da yer alan habere göre, kadınlardan 108’inin aile içi şiddet sonucu katledildiği ifade edilen verilerde, 68 kadının eşi, eski eşi, erkek arkadaşı veya eski erkek arkadaşı tarafından katledildiği kaydedildi.
 
Kadın katliamlarının nedeni yetersiz politikalar
 
Bakanlık verilerini değerlendiren İtalya’da kadın hakları savunucusu Differenza Donna platformunun başkanı Elisa Ercoli, kadın katliamlarının arttığına dikkat çekerek, “Bu, bu tür suçlara ilişkin kurumsal bir politikanın tamamen küçümsenmesinin net bir sonucu" dedi. Dünyada erkek şiddeti ile mücadele eden One Billion Rising platformunun İtalya Koordinatörü Luisa Rizzitelli de "Son beş senenin verilerine bakıldığında sayıların yıllar içinde pek de değişmediğini" vurguladı.