RAWA: Mücadele bayrağını yükseltmeye devam ediyoruz

  • 12:41 15 Ağustos 2022
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - RAWA, Afganistan’ın Taliban’ın eline geçmesinin birinci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, “İlerici güçler, hiçbir beklentisi olmaksızın özgürlük, laikliğe dayalı demokrasi ve sosyal adalet için mücadele ve dayanışma içinde yükselmek için hiçbir çabadan kaçınmamalıdır. Afganistan ve halkı için bu çok önemli savaşta adalet arayan her gücün ve bireyin elini içtenlikle sıkıyor, Taliban ve cihatçı köktenci gruplara karşı mücadele bayrağını yükseltmeye devam ediyoruz" mesajını verdi.
 
Afganistan Devrimci Kadınları Derneği (RAWA), ülkenin 20 yılın ardından 15 Ağustos 2021’de yeniden Taliban’ın eline geçmesinin birinci yıl dönümü dolayısıyla açıklama yayımladı.  
 
'Afgan kadınları mücadele bayrağını yükselterek tarih yazdı’
 
Taliban'ın yeniden iktidara gelmesinden bu yana bir yıl geçtiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Kadınların ve kızların bu barbar kuralın başlıca kurbanları olacağı ve hayatın her alanında yıkıcı ve insanlık dışı baskılarla karşı karşıya kalacakları kolayca tahmin edildi. Ancak ülkemizin kadınları, hiçbir gücün gerici ideolojilerini dayatamayacağını, onları evlerinde tutsak edemeyeceğini kanıtladı. Afgan kadınları, Taliban'a karşı, özgürlük ve adalet için mücadele bayrağını yükselterek tarih yazdı. Taliban'ın iktidarı ele geçirdiği ilk günlerden bu yana kadınlar herhangi bir silah ya da kırbaç korkusu olmadan sokaklarda protesto gerçekleştirdi. Bastırıldılar, tehdit edildiler ve küçük düşürüldüler ancak cesurca savaşlarına devam ettiler. Bu faşist ve kadın düşmanı köktencilerin engizisyon temelli hükümeti o kadar gerici, tiksindirici ve acımasızdır ki, itibarsızlığından dolayı tanınmaları için ipleri elinde tutan destekçileri ve hamileri bile dahil hiçbir ülke onu resmen tanımadı. Bu sırada Taliban, maskeli ve aldatıcı davranarak ölçülü davranmaya çalıştı ve birçok kez Şeriat yasasını henüz uygulamadığını ilan etti" ifadeleri kullanıldı.
 
‘ABD Taliban’ı gizlice güçlendirdi’
 
ABD’nin, “Kabil'in düşmesi ve Eşref Gani'nin kaçmasına şaşırdık” yönündeki ifadelerine işaret edilen açıklamada, asıl planın iktidarı Taliban'a devretmek olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Taliban liderlerinin Guantanamo ve Bagram cezaevlerinden serbest bırakılması, teröristlerin ve savaş suçlularının Birleşmiş Milletler’in (BM) kara listesinden çıkarılması, Doha'da bir ofisin kurulması, Zalmay Halilzad gibi bir hainin gözetiminde müzakerelerin başlatılması, onlarla utanç verici bir anlaşma imzalanması, 5 bin Taliban tutsağının serbest bırakılması ve sonunda 85 milyar doların üzerinde ABD yapımı güç ve askeri teçhizatı terk etmeleri her şeyin planlarına göre gittiğinin kanıtı. 20 yıllık ABD işgali sırasında ABD/NATO, Taliban'ı alternatif bir güç olarak tuttu ve sürekli bir ‘yakala ve kovala’ oyunu oynayarak onu gizlice güçlendirdi. Bu yıllarda, Taliban masum sivillere karşı birçok suç, intihar saldırısı ve bomba patlaması gerçekleştirdi ve nadiren ABD/NATO üslerini hedef aldı" denildi.
 
‘ABD emperyalizminin kanlı elleri artık herkesçe bilinen bir sır’
 
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
 
“ABD emperyalizminin ve müttefiklerinin Taliban, IŞİD, El Kaide, Jehadis vb. yaratma ve destekleme konusundaki kanlı elleri artık herkesçe bilinen bir sır. ABD, 'yanmış' veya 'itaatsiz' piyonlarından yalnızca bir veya ikisini ortadan kaldırıyorsa, bu terörle mücadele değildir. El-Zevahiri'nin Kabil'de öldürülmesi, bu cani ve terörist çetelerin kökünü kazımaktan çok, ABD başkanlık seçimleri için bir propaganda kampanyasıdır. CIA, MI6, Mossad ve bu istihbarat teşkilatlarının diğer müttefikleri, bu bölgesel paralı askerlerin eğitimi, finansmanı, teçhizatı ve propagandasından tamamen haberdardır ve doğrudan müdahildir. Ayrıca Pakistan, İran, Türkiye ve Suudi Arabistan hükümetleri 40 yılı aşkın bir süredir bu kanserin yayılmasını desteklemekte ve işbirliği yapmaktadır. Suçlu Jehadi hainlerini kanatları altında tutmak ve Pakistan'da onlarca yıldır 30 bin dini okul işletmek, IŞİD'in ABD ve müttefikleri tarafından finanse edilen terör yanlısı politikalarının açık bir örneğidir.
 
ABD bölgede IŞİD'i aktif olarak güçlendiriyor
 
ABD, çıkarlarını korumak ve Çin ve Rusya ile rekabet etmek için Afganistan'dan vazgeçmiyor. Yanıltıcı bir şekilde yaptırımlar uyguladılar ve Taliban rejimini tanımadılar ancak farklı kanallardan ve yollardan Dolar pompalamaya devam ederek çöküşünü engellediler. Emperyalist efendileri dünyayı 'kapsayıcı' bir hükümet kurmakla kandırıyorlar ama aslında sadece daha deneyimli ajanlarından bazılarını Taliban hükümetinde konumlandırmaya çalışıyorlar. Ayrıca, medyaya göre, ABD bölgede IŞİD'i aktif olarak güçlendiriyor, IŞİD'in işe alımı geçen yıl neredeyse üç katına çıktı. IŞİD teröristlerini Suriye'den Veziristan'a ve ardından doğu Afganistan'a transfer etmek, IŞİD'in Çin ve Rusya'ya baskı yapmak için bölgede kaos ve huzursuzluk yaratmak için bir sonraki seçenek olduğunu gösteriyor.
 
Taliban kadınları eğitim, çalışma ve özgürlük hakkından mahrum etti
 
Gücü ele geçirmelerinin ilk günlerinde, Taliban kadınları eğitim, çalışma ve özgürlük hakkından mahrum etti. Kadınların çeşitli devlet dairelerine ve özel kurumlara, okullara ve medyaya girmelerini yasakladı, erkek refakatçi olmadan hareketlerini kısıtladı ve başörtüsünü zorunlu ilan etti. Ülkeyi yoksulluğa, işsizliğe ve ekonomik çöküşe sürüklediler. Tüm eski askeri ve sivil personel için yapılan sahte af açıklamalarına rağmen, her gün yüzlerce kişinin kafası kesiliyor; her türlü kişisel özgürlüğü, müziği, bilimi ve sanatı yasakladılar; dini ve etnik azınlıklara yönelik baskıları yoğunlaştırdı. İddialarının aksine, güvenlik durumu daha da kötüleşti ve her gün onlarca yurttaşımız kalabalık halka açık yerlerde patlamalar ve intihar saldırılarında hayatını kaybediyor. Uğursuz devralmalarının ardından, pek çok yetenekli genç eşi görülmemiş sayılarda ülkeyi terk etti.
 
Halkımız umudunu yitirmedi
 
Tüm bu trajedilere katlanmasına rağmen halkımız, geleceğe dair umudunu henüz yitirmemiş ve bu Ortaçağ zihniyetli paralı askerlerin kaçınılmaz çöküşünü öngörmekte. Emirlik arayan ve hilafet arayan gruplar arasındaki çatışmalar her geçen gün şiddetleniyor, Taliban Vahhabiler, Selefiler ve IŞİD ile karşılaştırıldığında aynı madalyonun iki yüzü olsa da, aralarında hala kıyasıya anlaşmazlıklar var. Temel iş fırsatlarını veya güvenliği sağlamadaki başarısızlıkları ve pasiflikleri dayanılmaz hale geliyor. Bugün Afganistan dahil tüm dünya ilerliyor ama bu gerici rejim ulusu aşırı derecede Ortaçağ'a sürüklüyor.
 
Yolsuzluk, Taliban liderliğine sızdı
 
Yolsuzluk, Taliban liderliğine sızdı. Birçoğu ağır rüşvet alıyor ve servet biriktiriyor. Pakistan, Taliban'ın hamilerinden biri olarak kendi ekonomik ve siyasi felaketine batıyor ve bir fraksiyonu kontrol eden teokratik İran rejimi, yaygın halk huzursuzluğu ve protestolarıyla karşı karşıya ve bu utanç verici otokrasi yakında sona erebilir. Taliban'ın yeminli koruyucusu ABD, şimdi Ukrayna Nazilerini desteklemek ve Tayvan'ı Çin'e karşı kışkırtmakla derinden ilgileniyor ve bu kargaşa bu tek kutuplu dünyayı çok kutuplu bir dünyaya kaydırıyor. Bunların dışında 21. yüzyılda bir ‘Taş Devri’ rejimi, insanları zorla ‘Karanlık Çağlara’ çekerek ilerleme, medeniyet, bilim ve bilgiden asla alıkoyamaz.
 
Halkımız Cumhuriyet'in mafyalarını asla istemez
 
CIA, Pakistan'ın IŞİD'i ve İran'ın VEVAK'ı tarafından beslenip, büyütülen ve her şeye kadir dolar ve lüksün tadını çıkaran kadın ve erkek Jehadi çöpçüleri ve hain teknokratlar ve aydınlar, şimdi utanmadan kaybettikleri cennetlerini geri almak için pusuda bekliyor. 'Direnişler' ve 'Cepheler' Ahmed Mesud, Amrullah Salih, Atta Muhammed Nur, Raşid Dostum, Mir Rahman Rahmani, Rahmatullah Nabil, Muhammed Mohaqiq, Sami Sedat, Zia Mesud, Yunus Kanuni vb. liderliğindeki gülünç geçit törenleriydi. Güç ve yozlaşmış kaçaklar olarak imajlarını yeniden oluşturmaya çalışıyorlar. Halkımız, Taliban virüsünün büyümesine ve yayılmasına zemin hazırlayan önceki saçma  'Cumhuriyet'in mafyalarının ve yağmacılarının geri dönmesini asla istemez. Aynı şekilde, sayısız ayrılıkçı ve milliyetçi ajanın görevi, Afganistan'ı yabancı efendileri tarafından kolayca yutulabilmesi için daha küçük parçalara ayırmaktır.
 
Mücadele bayrağını yükseltmeye devam ediyoruz
 
RAWA her zaman ‘kadın hakları’ ve ‘özgürlük’ün ABD işgalcilerinin her zaman sahte iddiaları olduğunu, bir ulus olarak birleşmekten ve her türe karşı bağımsız olarak mücadele etmekten başka seçeneklerinin olmadığını dile getiriyor. Başta kadınlar olmak üzere kitleleri büyük ölçüde harekete geçirerek ve hain, omurgasız ve itaatkar unsurları saflarımızdan uzaklaştırarak köktenciliğin ve onun yabancı efendilerinin yok edilmesi için mücadele edeceğiz. İlerici güçler, hiçbir beklentisi olmaksızın özgürlük, laikliğe dayalı demokrasi ve sosyal adalet için mücadele ve dayanışma içinde yükselmek için hiçbir çabadan kaçınmamalıdır. Bu büyük mücadeleye ve Afgan kadınlarımızda saklı olan olağanüstü potansiyele inancımız tamdır. Afganistan ve halkı için bu çok önemli savaşta adalet arayan her gücün ve bireyin elini içtenlikle sıkıyor, Taliban ve cihatçı köktenci gruplara karşı mücadele bayrağını yükseltmeye devam ediyoruz."