ABD gazeteci Şirin'in failini 'muhtemel' olarak gördü

  • 10:13 5 Temmuz 2022
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD'nin,  İsrail askerleri tarafından Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin katledilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, katliamın sorumlusu olarak İsrail’i “muhtemel” olarak gördü. 
 
İsrail askerleri tarafından Batı Şeria’da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlenen baskını takip eden Al jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin katledilmesine ilişkin başlatılan soruşturma devam ediyor. İsrail merkezli Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Filistin yönetiminin, Şirin’in yaşamını yitirmesine neden olan kurşun üzerinde yapılan adli incelemelerin sonucunu kabul etmediği ancak bu sonucun İsrail'i rahatlattığı ifade edildi.
 
‘Filistinlilere yönelik operasyon devam edecek’
 
Öte yandan, İsrail Başbakanı Yair Lapid, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, inceleme sonucunun Şirin’in ölümünden sorumlu olanları belirlemenin mümkün olmadığını ortaya koyduğunu ileri sürdü. Yair,  İsrail ordusunun Batı Şeria da dahil olmak üzere Filistinlilere yönelik operasyonlarına devam edeceğini söyledi.
 
‘Kesin sonuca ulaşmak mümkün olmadı’
 
İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise televizyonda yaptığı ve Twitter hesabından yayımladığı konuşmasında, Şirin’in ölümünden "siviller arasında faaliyet gösteren ve olay sırasında İsrail askerlerine ateş açan Filistinli silahlı kişilerin sorumlu olduğunu" iddia etti. Benny, "Laboratuvar incelemesine rağmen, kesin sonuca ulaşmak mümkün olmadı" ifadesini kullandı.
 
İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN) ise ABD'li bir uzmanın Kudüs'te İsrail polisine ait bir laboratuvarda,  kurşun ve ateşlendiği silah üzerinde inceleme yaptığını duyurdu.
 
Filistin yönetimi, söz konusu kurşunu Amerikalılara teslim etmişti.
 
ABD’den ‘muhtemel’ açıklaması
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kurşuna yönelik yürütülen adli incelemede kurşunun kaynağının tespit edilemediğini ancak Şirin’in muhtemelen İsrail askerleri tarafından vurulduğu sonucuna varıldığını açıkladı. Sözcü Ned Price, "Güvenlik Koordinatörü, Şirin Ebu Akile'nin ölümüne muhtemelen İsrail Savunma Kuvvetleri mevzilerinden gelen mermilerin neden olduğu sonucuna vardı” ifadelerini kullandı.
 
Ne olmuştu?
 
Al Jazeera televizyonunun saha muhabiri Ebu Akile (51), 11 Mayıs'ta İsrail askerlerinin Batı Şeria'da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle katledilmişti.
 
Şirin’in yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.
 
Gazeteci Şirin’in, görevini yaptığı sırada ve "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak katledilmesi tepkilere neden olmuştu.
 
Filistin Başsavcılığı'nın yanı sıra ve çok sayıda uluslararası kurumun soruşturma ve incelemelerinin vardığı sonucun aksine İsrail ordusu, Şirin’in katledilmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.