Afrika’da seyyar kreşler sayesinde kadınların hayatı değişiyor

  • 10:53 3 Nisan 2021
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da Dünya Bankası destekli bir program ile seyyar kreşler oluşturuldu. Bin 500’den fazla çocuğun bakım gördüğü kreşler sayesinde annelerde ekonomik bağımsızlığına kavuşuyorlar.
 
Çalışan kadınların yaşadığı en büyük zorluklardan biri de çocuklarına bakacak birilerini bulamamak. Bu durum birçok kadın açısından zor durumların yaşanmasına neden olurken, birçok kadın da bu sebepten dolayı işi bırakıyor. Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da Dünya Bankası destekli bir program ile seyyar kreşler oluşturuldu. Bu kreşler ile anneler hem ekonomik bağımsızlığı için işini yapabiliyor hem de çocuklarının güvende olduğunu bilmek onları iyi hissettiriyor.
 
Binlerce kadın başvuruda bulundu
 
Burkina Faso’da 2016 yılında yoksullukla mücadele kapsamında genç işsizler için kısa eğitimli programlar başlatıldı. Eğitimlerden sonra katılımcılara kentsel gelişim ve yol yapımı gibi projelerde 6 ay çalışma hakkı tanındı. Şimdiye kadar bu eğitimlere 46 bini aşkın genç katıldı. Programı yürütenler programa katılmak için başvuran genç kadınların sayısı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemezken, birçok kadın ise çocuklarının olduğunu da diskalifiye olmamak için programı yürütenlerden sakladı.
 
Kreşlerin ilk denendiği yer Manga Kasabası
 
Bu kapsamda seyyar kreşlerin ilk denendiği yer Manga Kasabası’nın üçüncü bölgesi. Bu bölgenin belediye başkanlığını yapan Savadogo Ouédraog, “Kadınlar çocuklarını saklıyor ve onlara bakmak için ellerinden geleni yapıyorlar” diyor. Daha önce kreş olmayan kasabada kadınlar çocuklarını kız kardeşlerine bırakmak zorunda kalıyordu ve kız kardeşleri de yeğenlerine bakmak için okullarını aksatıyordu. Aile desteğine sahip olmayan anneler ise çocuklarını iş yerlerine götürmek zorunda kalıyordu. Bu durum hem çocuklar için tehlikeli hem de anneler için kaygı vericiydi.
 
Kreşler başka kadınlara da iş imkanı sundu
 
Proje organizatörleri bu durumu çözmek için kollarını sıvadılar ama kadınlar çalışırken sürekli yer değiştirmek zorunda kaldıkları için normal kreşler bu soruna çözüm olamıyordu. Çocuk bakımı uzmanları ve devlet daireleri birlikte çalışarak, şantiyeler arasında hareket eden kadınları takip edebilecek seyyar kreş fikrini ortaya attı. Eğitim Bakanlığı çocuk bakıcılarına eğitim sağlarken, UNICEF, seyyar kreşler için çadırlar açtı. Bu seyyar kreşler, anneleri çalışırken, çocukların konuşmayı ve saymayı öğrenmelerine ve yaratıcı oyunlara katılmalarına yardımcı olan etkinliklere katılma fırsatı verdi. Ayrıca bu kreşler başka kadınlara da iş imkanı sundu.
 
Kreşlerde yüzlerce çocuk bakım görüyor
 
“Bu programa katıldıktan sonra hayatımda çok değişiklikler oldu. Kazandığım parayla içme suyu ve meyve sularını satmak için iki soğutucu satın alabildim” diyor bu kreş hizmetinden yaralanan bir kadın. Manga ve diğer iki bölgedeki pilot projelerin başarısından sonra Burkina Faso’da 21 farklı yerde seyyar kreşler kuruldu. Pandemi yüzünden bu kreşleri faaliyetleri bir süre askıya alınmış olsa da, Ekim 2020’de tekrar faaliyete geçirildi. Şimdi bu kreşlerde bin 500’den den fazla çocuk bakım görüyor.